Efes Deneyim Müzesi önemli ödül kazandı

Müzelerimizin dünya çapındaki yükselişi devam ediyor. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan ve Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Efes Antik Kenti içindeki Efes Deneyim Müzesi, dünya çapında sergi ve ağırlama sektöründeki prestijli projeleri onurlandırmak amacıyla düzenlenen Mondo-Dr Awards’ta En İyi Müze seçildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı, DEM Müzecilik tarafından geliştirilen ve işletilen Efes Deneyim Müzesi, rakiplerini geride bırakarak dünyaya adını duyurdu. İngiltere merkezli Modriale Publishing Dergisi’nin yedincisini düzenlediği Mondo-Dr Awards’ın ödül töreni 12 Haziran’da Las Vegas’ta yapıldı. Sergi ve ağırlama sektöründeki en iyi projeleri ve başarıları tanımak amacıyla organize edilen ödül töreninde, özellikle mekânların tasarımı, ziyaretçi deneyimi ve teknik donanımlar üzerine odaklanılıyor.

Güçlü rakiplerini geçti

Bağımsız jüri üyelerinden oluşan bir kurul tarafından dünya çapındaki çalışmaları ödüllendiren Mondo-Dr Awards’ta bu yıl Türkiye’den Efes Deneyim Müzesi ödüle layık bulundu.

Dünyada ‘deneyim müzeciliği’ni tarih anlatımı ile birleştiren ilk müzelerden biri olan Efes Deneyim Müzesi; En İyi Müze alanında, Paris Eternal Mucha ve Danimarka’nın Carl Nielsen ve Regan Vest gibi müzelerini geride bırakarak ilk dört arasına girmeye hak kazandı. Finalde ise Riyad’daki Aramco VIP Visitor Center, Hindistan’daki India in Fashion ve Paris’teki Dome Des Invalides Müzeleri ile yarışan Efes Deneyim Müzesi, rakiplerini geride bırakarak Mondo-Dr 2024 Awards’ta Müzeler Kategorisi’nde birinciliğe adını yazdırdı. Geçtiğimiz sene aynı kategoride birinciliği Dubai’deki Museum of the Future kazanmıştı.

Tarihi deneyimlemek

Efes Deneyim Müzesi, yepyeni bir müzecilik anlayışı ile ziyaretçilerine Antik Kent’in altın çağını bizzat yaşatıyor. “İmmersive” teknolojilerle Antik Efes’teki günlük hayatı, mimariyi ve sanatı kişisel olarak deneyimleme imkânı sunuyor. “Immersive” teknolojiler, izleyicileri zengin ve kapsayıcı bir işitsel ve görsel tecrübenin içine alıyor, anlattığı hikâyeleri gerçekmiş gibi yaşatıyor. Aralarında Türkiye’nin ve dünyanın en önde gelen şirketlerinden ve akademik kurumlarından mimarların, küratörlerin, tasarımcıların, sanatçıların, teknoloji uzmanlarının, tarihçilerin ve arkeologların olduğu geniş bir ekibin tasarladığı Efes Deneyim Müzesi, tarihsel hikâyenin ileri teknolojiyle bir araya gelerek oluşturduğu özgün anlatısıyla da dünyada sayılı öncü örnekler arasında yer alıyor. Müze, Ekim 2023’te açıldı. Bu sene geçirdiği kısa bir tadilat sürecinden sonra 15 Şubat’ta yeniden ziyaretçilerle buluştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir